TopTenList||تاپ تن لیست

با استراتولانچ، بزرگ‌ ترین هواپیمای جهان آشنا شوید!

بزرگ‌ترین هواپیمای جهان، بالاخره از پس پرده‌ها بیرون آمد و چشمان تمام شیفتگان پرواز و سفر را به خود خیره کرد. در مطلبی که در ادامه خواهید خواند، قصد داریم شما را بیشتر با این هواپیما آشنا کنیم، هواپیمایی که بناست آینده‌ی پرتاب موشک را تغییر دهد!

این هواپیما رکورد جدیدی را در جهان ثبت کرد

این استراتولانچ است. منحصربه‌فردترین و بزرگ‌ترین هواپیمای کل دنیا با بالهایی به طول 118 متر .البته نباید انتظار داشته باشید که آن را در فرودگاه محلی شهری که در آن متولد شده ببینید. قطعاً این سازه هدفی مهم تر از مسافربری دارد. و اما چرا همه‌ی مردم در مورد این هواپیما حرف می‌زنند؟ بیایید با دقت آن را بررسی کنیم و با جزئیات آن آشنا شویم.

یک هواپیمای غول‌پیکر

استراتولانچ بزرگ‌ترین هواپیمایی است که تاکنون ساخته‌شده است. همانطور که گفته شد، طول بال‌های آن 118 متر است و باتوجه به آن، ابعاد استراتولانچ وسیع‌تر از یک زمین فوتبال حرفه‌ای است. طول بدنه‌ی دوقلوی آن 73 متر می‌باشد و اندازه‌ی دم آن نیز 16 متراست. همانطور که انتظار می‌رود این سازه در بندر هوا و فضایی موجاوه در آشیانه 27 کیلومتری ساخته شده است.

جشن اولین پرواز

جمعیتی عظیم و چشم‌گیر صبح زود به سمت کویر موجاوه رفته و جشن برپا کرده و اولین پرواز آن را مشاهده کردند.اولین راه‌اندازی استراتولانچ در تاریخ سیزدهم آپریل 2019 انجام شد.

پرواز بر فراز موجاوه

خلبانان استراتولانچ برای آزمایش عملکرد و آزمایش درستی سازه، به ارتفاع 5 کیلومتری صعودکردند و چند مانور هوایی انجام دادند.

بزرگی، دلیل بر سریع بودن نیست

این هواپیمای غول‌پیکر در اولین پرواز خود به حداکثر سرعت خود یعنی 304 کیلومتر بر ساعت رسید.

مبارزه استراتولانچ با محدودیت‌هایش

خلبانان این هواپیما تمامی مانورهای هوایی را با استراتولانچ انجام دادند و تمریناتی را برای روش‌های فرود تمرین کردند.

فرود آمدن

در اولین پرواز، استراتولانچ پس از تقریباً دو و نیم ساعت پرواز، به زمین نشست.

مرحله بعد: اولین پرتاب موشک توسط استراتولانچ

البته هنوز این پروژه جای پیشرفت دارد و امید است که تا سال 2021، استراتولانچ آماده‌ی پرتاب موشک در آسمان شود.

آزمایش موتورها برای اولین بار

در تاریخ نوزدهم سپتامبر2017، استراتولانچ با موفقیت یک سری از تست‌های مهم موتور را به پایان رساند. همانطور که انتظار می‌رفت، هر شش موتور توربوفن پرات اند ویتنی به‌درستی عمل کردند.

مفهوم “استراتولانچ”

استراتولانچ هنوز اولین موشک خود را پرتاب نکرده است اما عکس زیر نشان می‌دهد که این هواپیما چه کاربردی خواهد داشت.اگر بین دو بدنه را نگاه کنید،سه موشک را مشاهده خواهید کرد که برای پرتاب در آسمان و فضا طراحی‌ شده است.

استراتولانچ چگونه موشک پرتاب می‌کند؟

این عکس گرافیکی چگونگی برنامه‌ریزی و عملکرد استراتولانچ را نشان می‌دهد. این هواپیما در ابتدا موشکی را با ارتفاع تقریباً 11 کیلومتری حمل می‌کند. هنگامی‌که موشک از هواپیما جدا می‌شود با درگیر کردن موتورهای جداگانه‌ای که روی موشک نصب‌ شده به سمت هدف ادامه مسیر می‌دهد.

این هواپیما می‌تواند سه راکت در هر پرواز داشته باشد

استراتولانچ، برای اولین پرواز خود، یک موشک پگاسوس که توسط اوربیتال ای تیکا ساخته‌شده را حمل خواهد کرد.این سازه‌ی هوایی طوری طراحی‌ شده است که سه موشک را بین بدنه‌های دوقلوی خود حمل کند.

.

دوقلوهای به‌هم چسبیده

نه اشتباه نمی‌کنید، دو هواپیما نمی‌بینید! استراتولانچ واقعاً یک هواپیمای دوطرفه است اما نحوه‌ی ساخت آن به این‌گونه است که کابین خلبان، درست در جلوی بدنه ساخته‌ شده است.

هیچ‌کسی در کابین دوم خلبان نیست

کمی عجیب است ولی کابین دوم خلبان همیشه خالی و بدون فشار است و صرفاً برای تزیین ساخته‌ شده است.

هواپیمایی به این سنگینی به چرخ‌های فراوان نیاز دارد

استراتولانچ با وزن زیاد حدود 650 تن برای برخاستن نیاز به همه‌ی 28 چرخ خود دارد.در هر طرف دوازده چرخ وجود دارد و دو چرخ در قسمت دماغه هر طرف نیز قرار گرفته است.

الهام گرفتن از طراحی هواپیمای بوئینگ 400-747 برای ساخت استراتولانچ

بسیاری از سیستم‌های استراتولانچ از هواپیمای بوئینگ 400-747 الهام گرفته‌ شده است.مهندسان موتورها را توسط یدک‌کش می‌کشند. عرشه پرواز و تجهیزات فرود این دو هواپیما در طول مراحل ساخت در اینجا نمایش داده می‌شوند.

داخل کابین هواپیما چه شکلی است؟

این قسمت داخل یک بوئینگ747-400 می‌باشد که نشان می‌دهد کابین هواپیمای استراتولانچ چه شکلی است.کابین این هواپیمای رکوردشکن برای سه عنوان از افراد طراحی‌ شده است:خلبان، کمک‌خلبان و مهندس پرواز .

انتظاراتی که از استراتولانچ می‌رود

با توجه به اینکه استراتولانچ از پس آزمایش‌ها به‌خوبی بیرون آمد و درستی خود را اثبات کرد، انتظار می‌رود که این سازه سالانه 6 الی 10 مأموریت را سازمان‌دهی کند.

سرآغاز استراتولانچ

این عکس واضح و وسیعی از طراحی سیستم در آشیانه استراتولانچ در سال 2015 است. در اینجا می‌توانید نگاهی به ساده‌ترین اسکلت هواپیما در روزهای ابتدایی ساخت آن بیندازید.

با پائول آلن ،مرد پشت پرده‌ی هواپیما ملاقات کنید

ایشان پائول آلن، بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت هستند. وی و بنیان‌گذار کامپوزیت‌های مقیاس یافته بارت روتان، سیستم‌های استراتولانچ را در سیزدهم دسامبر 2011 ایجاد کردند تا سازه‌ای جدید برای پرتاب به مدار فضایی ایجاد کنند و حمل‌ونقل فضایی را متحول کنند.

به حقیقت پیوستن رویای زندگی او

آلن هنگام اعلام شروع این پروژه در سال 2011 گفت: «این‌یک سرمایه‌گذاری اصلی و اولیه‌ است اما تمامی ما در زندگی آرزوهایی داریم که می‌خواهیم به حقیقت بپیوندند و این سازه تمامی رویای من است و از دیدن و به واقعیت پیوستن آن بسیار خوشحال و هیجان زده هستم.»

آلن در اکتبر2018 درگذشت.

نظارت بر پیشرفت ساخت

در این قسمت، آلن و تیمش پیش از رونمایی رسمی آن، پیشرفت هواپیمای استراتولانچ را بررسی می‌کنند.

نمای عقبی استراتولانچ

حال، در اینجا نگاهی به قسمت عقبی استراتولانچ می‌اندازیم.

استراتولانچ شش موتور قدرتمند دارد

استراتولانچ توسط شش موتور 250کیلویی تجهیز شده است

این هواپیما به باند زیادی احتیاج دارد

استراتولانچ به دلیل وسعت و وزن بسیار زیاد، برای فرود به 4 کیلومتر باند فرودگاهی به عرض تقریبی 3.5 کیلومتر نیاز دارد.

نگاه سریع به زیر هواپیما

در اینجا نگاهی به قسمت زیرین استراتولانچ می‌اندازیم، زمانی که در آشیانه‌اش در کویر موجاوه قرار دارد.

بزرگ‌ترین هواپیمای جهان آماده‌ی پرواز می‌شود

استراتولانچ عظیم اولین بار برای شروع دور جدید آزمایش‌ها آشیانه‌ی خود را ترک می‌کند.بازدید از پایانه هوایی موجاوه

البته استراتولانچ تنها فضاپیمای شخصی عجیب‌ و غریب پایانه موجاوه نیست. می‌توان از یک فروند ابزار موشکی با نام روتاری راکت که یک وسیله پرتاب شخصی در اواخر دهه 1995 که توسط یک تیغه‌ی دوار شبیه به هلیکوپتر طراحی‌شده است نام برد. این هواپیما در سال 1999 سه پرواز شناور موفق انجام داده است. شرکت روتاری راکت در نهایت از اختصاص دادن بودجه به این پروژه صرف‌ نظر کرد و کار نیمه‌تمام رها شد.

اولین سفینه‌ی فضایی پائول آلن

این اولین تلاش روتان و آلن برای ساخت یک هواپیمای تجاری نیست.این تیم دو نفره بیش از یک دهه قبل برای ساخت یک سفینه‌ی فضایی در بندر موجاوه با یکدیگر همکاری کردند. این سازه در موزه‌ی ملی هوا و فضای دی سی واشنگتن به نمایش گذاشته‌ شده است.

با تشکر از شما دوستان عزیز امیدوارم این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشه از شما دوستان عزیز خواهشمندم که با ارایه نظرات و پیشنهادات کمک کرده تا به نقاط ضعف خود پی برده تا در راه بهتر شدن این سایت استفاده شود

216 بازدید
این مطلب را به اشتراک بگذارید
برچسب ها :