TopTenList||تاپ تن لیست

10 برج مرتفع جهان

شاید این روزها آن چنان با ساختمان های بلند در کوچه و خیابان برخورد کرده اید که دیگر جذابیت چندانی برای تان نداشته باشند، اما قصه ی برج ها و آسمان خراش های بلند دنیا فرق می کند. ارتفاع آن ها در افق دید ما نمی گنجد و شاید باورش سخت باشد که بشر توانسته تا این حد به قلمرو آسمان تجاوز کند. به هر حال این اتفاق هم چنان ادامه دارد و هر ساله آسمان خراش های جدیدی وارد صحنه ی رقابت می شوند و خواستار ربودن رکورد از حریفان خود هستند. تاپ تن لیست امروز می خواهد صاحبان سکوهای 1 تا 10 در این میدان رقابت یعنی 10 برج بلند جهان را به شما معرفی کند. مطمئنم این مطلب برای تان بسیار جذاب خواهد بود. با ما همراه باشید…

1. برج خلیفه در دبی

بزرگ‌ترین برج جهان و سازه‌ای که تاکنون هیچ آسمان‌خراشی نتوانسته به رکوردش دست پیدا کند، برج خلیفه (Burj Khalifa) در دبی است. این اثر شگفت‌انگیز معماری، 828 متر ارتفاع دارد و 163 طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده است.

بهترین معمارهای دنیا در دبی گرد هم آمدند تا این شاهکار بی‌نظیر را خلق کنند. در حقیقت این بنا بیشتر از اینکه برای زدن رکورد بلندترین برج‌های جهان ساخته شود، با این هدف طراحی و ساخته شد که صنعت گردشگری را در دبی جانی دوباره ببخشد و توریست‌ها را تشویق کند که به این کشور سری بزنند.

در برج خلیفه، می‌توانید یک دریاچه مصنوعی که در پایین سازه قرار دارد را ببینید. این دریاچه، آن­هم در دل شهر کویری دبی غنیمتی باارزش است. زیرا به‌محض اینکه قدم به طبقه بالایی برج بگذارید و نگاهتان را به دوردست‌ها ببرید، دیگر خبری از دریاچه و سرسبزی نیست و کویر است و کویر. همین باعث می‌شود که دریاچه برج خلیفه یک امکان ویژه برای اماراتی‌ها به‌حساب بیاید و برای داشتنش به خودشان ببالند.

در برج خلیفه، چهل‌ونه طبقه برای کارهای اداری در نظر گرفته‌شده است. این برج بلند، بزرگ‌ترین بالکن جهان برای تماشای نمای بیرون را دارد و یک رستوران در طبقه 122 برج قرارگرفته که می‌تواند مرتفع‌ترین رستوران در کل جهان باشد.

موقع سکونت در برج خلیفه می‌توانید از چهار استخری که برای این مجموعه در نظر گرفته‌شده استفاده کنید یا ساعت‌هایی را به کتابخانه مخصوصی که برای اعضای برج در نظر گرفته‌شده بروید و مطالعه کنید. البته که این برج مسجد هم دارد و می‌توانید برای راز و نیاز به آنجا بروید.

2. برج شانگهای در چین

چین همچنان نامش در صدر ساخت‌وسازهای بلند و مرتفع و آسمان‌خراش‌های متعدد می‌درخشد. این بار چین با طراحی و ساخت برج شانگهای (Shanghai Tower) با ارتفاع 632 متر توانسته خودش را به رتبه دوم برساند.

به‌جرات می‌توان گفت که شانگهای مهم‌ترین شهر چین است و نام نیویورک شرقی را یدک می‌کشد. پس چندان‌ هم دور از ذهن نیست که چرا چینی‌ها مهم‌ترین آسمان‌خراششان را در این شهر بنا کرده‌اند.

سازندگان برج شانگهای برای آن 126 طبقه در نظر گرفته‌اند. درست است که با این ارتفاع اولین چیزی که توجه بازدیدکنندگان به آن جلب می‌شود بلندی برج است؛ اما نمی‌توان ظاهر خاص و مارپیچی آن را نادیده گرفت.

به نظرتان چرا چینی‌ها این ساختار را برای برج انتخاب کرده‌اند؟ آیا همه این ایده‌ها برای زیباسازی ظاهری این آسمان‌خراش بوده است؟ البته که نه. این ساختار خاص برای این در نظر گرفته‌شده که زلزله و باد و طوفان نتواند گزندی به این سازه عظیم و خاص برساند.

چینی‌ها فکر همه جای کار را کرده‌اند و به نحوی برج را پیچ‌وتاب داده‌اند که در نگاه اول، تصور می‌کنید یک لایه روی ساختمان کشیده شده که فقط نقش محافظ آن را ایفا می‌کند.

برج شانگهای هم مانند اغلب برج‌های بلند و مرتفع جهان، امکاناتی مانند هتل، دفتر کار، رستوران و فروشگاه دارد. در اصل درون این سازه عظیم از بیرون آن‌هم جالب‌تر است. برای دیدن یک مجموعه متفاوت در قالب یک آسمان‌خراش، می‌توانید در سفر چین حتما به سراغ این گزینه از جاذبه‌ های شانگهای بروید و درون و بیرون این برج بلند را ببینید.

3. برج سلطنتی ساعت مکه؛ یک سازه متفاوت در خاورمیانه

شاید باور کردنش سخت باشد اما، سومین برج بلند جهان که شهرتش در جهان پیچیده در عربستان سعودی قرار دارد. برج سلطنتی ساعت مکه (Makkah Royal Clock Tower) با ارتفاعی در حدود 601 متر توانسته نامش را در بین بلندترین برج ‌های جهان جای دهد.

این برج بلندبالا 120 طبقه دارد و بزرگ‌ترین ساعت جهان در بالای آن جاسازی شده است. جالب است بدانید که ساعت برج سلطنتی مکه، باوجود چهل‌وپنج متر طول و چهل‌وسه متر عرض، شش برابر بزرگ‌تر از ساعت مشهور «بیگ بِن» لندن است.

ابراج البیت یا همان برج سلطنتی ساعت مکه در مجاورت مسجد الحرام ساخته شده و یک پروژه بزرگ با سرمایه‌گذاری هنگفت محسوب می‌شود. مراکز خرید متنوع، سالن کنفرانس، هتل‌های لوکس برای اقامت حجاج بیت الحرام، مسجدی با ظرفیت 3500 نمازگزار و پارکینگی که می‌توان حدود 1500 خودرو را در آن پارک کرد، تنها بخشی از این مجموعه عظیم هستند.

در بالاترین نقطه ابراج البیت، یک رصدخانه وجود دارد. کار این رصدخانه از هر رصدخانه دیگری که در بالای برج‌های بلند جهان قرار دارند مهم‌تر است. چراکه مسلمانان برای شروع ماه رمضان و پایان آن باید به دقت ماه را رصد کنند.

لوکس و خاص بودن این آسمان خراش تجاری- اداری، قیمت هتل‌ها و مراکز خرید آن را هم تحت تأثیر قرار داده. شاید به همین خاطر است که تنها افراد خاصی می‌توانند در این برج اقامت داشته باشند و کعبه و آسمان مکه را جوری دیگر ببینند.

4. برج مرکز تجارت جهانی در نیویورک

وقتی چینی‌ها این‌قدر به فکر ساخت برج و ساختمان‌های بلند هستند، انتظارش می‌رود که در نیویورک سیتی که به شهر آسمان‌خراش‌ها مشهور است هم بتوان یک سازه شگفت‌انگیز پیدا کرد.

درست پشت پل‌های منهتن و بروکلین و در نیمکره غربی؛ مرکز تجارت جهانی وان (One World Trade Center) دیده می‌شود.

این برج بلند جهانی، ارتفاعی در حدود 541.3 متر دارد و 104 طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده است. قدمت ساخت این سازه بزرگ به سال 2014 برمی‌گردد و هشت سال ساختن آن به طول انجامیده است.

مرکز تجارت جهانی وان، به‌عنوان یادبودی از برج‌های دوقلویی که در حادثه یازده سپتامبر از بین رفتند شناخته می‌شود.

اگر به این آسمان‌خراش نگاه عمیق‌تری داشته باشید، به‌خوبی متوجه می‌شوید که نسبت به دیگر سازه‌های بند اطرافش صیقلی‌تر و براق‌تر است؛ زیرا این سازه به‌عنوان نماد مقاومت ساخته شده است.

دیگر نکته جالب‌توجه درباره مرکز تجارت جهانی وان این است که، سازنده برج ارتفاع آن را 1,776 فوت در نظر گرفته است. این عدد درست برابر سالی است که اعلامیه استقلال ایالات ‌متحده آمریکا امضا شده است.

5. برج تایپه 101 در تایوان

این برج سال‌ها لقب بلندترین آسمان‌خراش جهان را داشت تا اینکه کشورهای دیگر برج‌های بلندتری ساختند و این عنوان را از او گرفتند. البته این موضوع چیزی از ارزش برج تایپه 101 (Taipei 101) کم نمی‌کند و هنوز هم نامش در بین بلندترین برج ‌های جهان می‌درخشد.

تایپه 101 حدود 508 متر ارتفاع دارد و 101 طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده است. جالب است بدانید که الگوی طراحی این برج از درخت بامبو گرفته‌شده و ساختن این سازه شگفت‌انگیز حدود شش سال زمان برده است. در حقیقت از طراحی تا تمام شدنش از سال 2004 تا 2010 طول کشیده است.

چشم‌اندازی که بالای این برج دارد خیره‌کننده است. می‌توانید در ایوان‌های مخصوصی که طبقات بالایی ابَر سازه تایپه طراحی‌شده‌اند بایستد و تا فرسنگ‌ها دورتر را تماشا کنید. گذراندن لحظاتی در این مکان می‌تواند، رویایی که برای زندگی روی ابرها داشته‌اید را رنگ واقعیت ببخشد.

چیزهای دیگری درباره این برج بلند وجود دارد که دانستنش خالی از لطف نیست. رصدخانه‌ای در بالاترین نقطه تایپه 101 واقع‌شده است که می‌توان از آنجا ستاره‌های کوچک و بزرگ را تماشا کرد. همچنین یک آسانسور سریع‌السیر شگفت‌انگیز برای این برج در نظر گرفته‌شده که در عرض چهل ثانیه شما را از اولین طبقه به آخرین طبقه می‌برد. البته، تایپه 101، مرکز خرید و فود کورت هم دارد.

این برج به‌گونه‌ای ساخته شده که در زلزله‌خیزترین نقطه شهر قرار بگیرد. بااین‌وجود، در طول این سال‌ها هیچ زلزله‌ای نتوانسته کوچک‌ترین خدشه‌ای به زیبایی و استقامت آسمان‌خراش تایپه وارد کند و این برج بلند پرواز، همچنان تایوان را رصد می‌کند.

با این توصیف‌ها، حتما این برج جای جالبی به نظر می‌رسد. شاید به همین خاطر است که نام این برج شگفت‌انگیز در بین جاذبه‌ های تایوان ‌هم به چشم می‌خورد.

6. برج مرکز مالی جهانی شانگهای در چین

کی از مهمترین جاذبه‌های شانگهای که باید در تور چین ببینید، مرکز مالی جهانی شانگهای (Shanghai World Financial Center) است. این برج در سال 2016 دهمین ساختمان بلند جهان و پنجمین ساختمان بلند چین است. سکوی تماشای منظره در طبقه صدم برج منظره‌ای خارق‌العاده از شانگهای را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

مرکز مالی جهانی شانگهای 492 متر ارتفاع دارد. این برج 101 طبقه روی زمین و 3 طبقه زیر زمین دارد. ساخت این برج 1.2 میلیارد دلار هزینه داشت و ساختش در سال 2007 به پایان رسید. این برج تا سال 2014 بلندترین ساختمان شانگهای بود. هتل 174 اتاقی لوکس Hyatt Regency در این برج قرار دارد. در بازدید از این برج می‌توانید ساختمان 88 طبقه جین مائو و برج شانگهای را که 120 متر از این برج بلندتر است را ببینید. هر سه این ساختمان‌ها در کنار هم و نزدیک به رودخانه Pudong در منطقه تجاری Lujiazui شانگهای قرار گرفته‌اند.

مرکز مالی جهانی شانگهای، توسط شرکت معماری Kohn Pedersen Fox طراحی شد. ساخت این بنا توسط شرکت ساختمانی ژاپنی Mori مدیریت شد. هزینه‌های ساخت این بنا توسط شرکت‌های چند ملیتی تامین شده بود. اتمام ساختمان 11 سال به طول انجامید. این ساختمان به طور رسمی در سال 2008 افتتاح شد و بسیاری آن را بهترین آسمانخراش دنیا در آن سال دانستند. بخشی از تاخیر در اتمام پروژه، جنجالی بود که بر سر فضای خالی بالای برج پیش آمده بود. در طراحی اصلی، این فضای خالی دایره‌ای شکل بود. مردم چین اعتراض کردند، چرا که این دایره شبیه به نماد آفتاب تابان ژاپن که بر روی شهر احاطه دارد دیدن می‌شد. در نتیجه آن طراحی به شکل ذوزنقه‌ای حال حاضر تغییر یافت. به خاطر این ذوزنقه است که این برج نام کنایی دربازکن بطری را به دست آورده است.

یک مرکز خرید همراه با رستوران‌های عالی در طبقه زیرزمین برج وجود دارد. در هتل Hyatt Regency در طبقات 79 تا 93 می‌توانید رستوران‌ها و نوشیدنی‌فروشی‌های شیکی را پیدا کنید. در طبقات 94، 97 و 100 سکوی تماشای منظره وجود دارد. پنجره‌های طبقه صدم برج که می‌توان منظره‌های اطراف را از طریق آن‌ها دید، 55 متر طول دارند. تجربه آسانسورهای این برج در تور چین تجربه‌ای عالی برای شما خواهد بود. این آسانسورها در یک دقیقه مردم را از طبقه اول تا طبقه 95ام با سرعت 10 متر بر ثانیه جابه‌جا می‌کنند.

چراغ‌های روشن شب‌های شانگهای و غروب آفتاب، مناظری حیرت‌انگیز ایجاد می‌کنند. در هوای بارانی و مه آلود چیز زیادی برای دیدن وجود ندارد. ممکن است مجبور باشید برای طبقه صدم یک ساعت در صف بایستید. البته می‌توانید از پنجره‌های رستوران واقع در طبقه 91ام نیز مناظر بیرون را ببینید.

7. برج مرکز تجارت بین الملل در هنگ کنگ چین

و ساختمان ۴۱۵ متری «مرکز مالی بین المللی» (International Finance Centre) که در سال ۲۰۰۳ ساخته شد، به IFC نیز شهرت داشته و در باریک‌ترین چهارراه «ویکتوریا هاربر» (Victoria Harbour) قرار دارد. این سازه دومین ساختمان بلند هنگ کنگ و بلندترین ساختمان جزیره هنگ کنگ محسوب می‌شود. ساختار شیشه‌ای آن در نزدیکی انتها کوچک می‌شود، ظاهر آن را کمی بلندتر جلوه می‌دهد. این ساختمان ۸۸ طبقه با ۲۲ طبقه تجاری دارد که هر دو شماره‌هایی خوش یمن در فرهنگ کشور چین هستند. همچنین برخی از معتبرترین انستیتوهای مالی هنگ کنگ هم در این برج‌ فعالیت می‌کنند.

رکز بین المللی امور مالی در هنگ کنگ چین –  International Finance Centre (بصورت مخفف IFC) یک مرکز تجاری در هنگ کنگ است. IFC شامل دو برج میشود: برج اول با نام آی اف سی ۱ (IFC 1) و برج دوم با نام آی اف سی ۲ )IFC 2) معروف است. آی اف سی ۱: طول این برج ۳۹ طبقه ای برابر ۲۱۰ متر است و دارای ۱۸ آسانسور است. این برج دارای مجموع فضای طبقات ۷۲۸۵۰ متر مربع است. ساخت این برج در سال ۱۹۹۸ به اتمام رسید و در سال ۱۹۹۹ افتتاح شد. آی اف سی ۲: طول این برج ۸۸ طبقه ای برابر ۴۱۵ متر است که به آن رتبه دوم بلندترین ساختمان هنگ کنگ را میدهد. این برج دارای ۲۲ طبقه با ارتفاع سقف بسیار زیاد است که برای فروشگاه ها و مغازه ها در نظر گرفته شده است. ساخت این برج در سال ۲۰۰۳ به اتمام رسید. طول برج = ۴۱۵ متر تعداد طبقات = ۸۸ مجموع مساحت طبقات = ۱۸۵۸۰۵ متر مربع تعداد آسانسورها = ۶۲ تاریخ انجام پروژه: ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳

8. برج های دوقلوی پتروناس در مالزی

رج های دوقلوی پتروناس در شهر کوالالامپور مالزی امروزه تبدیل به یک نماد مهم و تاجی بر سر این شهر شده است. بین ‏سالهای 1998 تا 2004 ، این برج ها با 452 متر ارتفاع ، بلندترین ساختمان جهان بودند هرچند امروزه در لیست بلندترین برج ‏های جهان رتبه یازدهم را دارند اما همچنان از اهمیت خاصی برخوردارند. با لست سکند همراه باشید تا کمی بیشتر درباره این ‏برج ها بدانید. ‏

‏1.‏ ساخت این برج ها در سال 1992 آغاز شد ، یک معمار آرژانتینی آمریکایی به نام ساز پلی این پروژه را در دست داشت. ‏ ‏

‏2.‏ هزینه ساخت این برج ها 2 میلیارد دلار ارزیابی شده است. ‏‏

‏3.‏ این برج ها 32000 پنجره ، 1800 در، 765 پله و 88 طبقه دارند. ‏

‏4.‏ پلی که بین دو ساختمان قرار دارد به پل ‏Sky bridge ‎‏ مشهور است که در طبقه 41 قرار دارد. این پل در دو طبقه ‏ساخته شده است و بلندترین پل در میان آسمان است. ‏

‏5.‏ در سالهای اول تردد بین دو ساختمان و عبور از روی این پل رایگان بود اما بعد از چند سال هزینه 10 رینگت برای آن ‏در نظر گرفته شد. پس از افتتاح سکوی تماشا در طبقه 83 بلیط هر دو به صورت یکجا به فروش می رفت که هزینه آن ‏‏50 رینگت بود. هر چند امروزه این هزینه با توجه به بالا رفتن تعداد گردشگران بیشتر نیز شده است. ‏

‏6.‏ هر یک از برج ها توسط یک تیم جداگانه ساخته شدند. برج شماره یک را یک تیم ژاپنی و برج شماره دو را یک تیم ‏کره جنوبی ساختند که گفته می شود در ساخت این برج ها کره ای ها موفق تر بودند و توانستند زودتر از ژاپنی ها کار ‏را به اتمام برسانند. ‏

‏7.‏ وزن هر یک از این برج ها 30000 تن است که این میزان را به تعداد 165000 ماشین تشبیه کرده اند. ‏

‏8.‏ ساخت این برج ها 8 سال به طو انجامید. گفته می شود هر یک از طبقات می بایست در چهار روز ساخته می شد تا با ‏بودجه و زمانی که در نظر داشتند تطابق داشته باشد. هر چند هر دو برج در سال 1998 تکمیل شدند اما این برج های ‏دو قلو در 28 آگوست 1999 به طور رسمی افتتاح شدند. ‏

‏9.‏ هر یک از این ساختمان ها فضایی 213750 مترمربعی دارند. این فضا را با زمین فوتبال مقایسه کرده اند و تخمین زده ‏شده 30 زمین فوتبال در هر یک از این برج ها جا می شود. ‏

‏10.‏ هر یک از این دو برج از 33000 فولاد ضد زنگ و 55000 پنل شیشه ای ساخته شده اند. تمیز کردن کل شیشه های هر ‏یک از این دو ساختمان 2 ماه به طول می انجامد. ‏

بازدید از برج های دوقلوی پتروناس کار آسانی است چرا که در قلب کوالالامپور قرار گرفته اند و به طرق مختلف قابل دسترسی ‏هستند. اگر هتل شما در مرکز شهر باشد فقط کافیست تا پیاده روی کنید و به آسانی می توانید این دو برج را در مرکز شهر بیابید. ‏از شهر چینی ها و یا بوکیت بینتانگ می توانید اتوبوس های ‏GOKL‏ را سوار شوید و تا دم درب این برج ها بیایید. ‏

در پایین این برج ها یک مرکز خرید بزرگ و معروف قرار دارد ، ‏Suria KLCC‏ یکی از مشهورترین مراکز خرید در مالزی است ‏که در آن انواع کالاهای برند را می توانید با قیمتی مناسب تهیه کنید بخصوص اگر در فصل حراج به کوالالامپور بروید. ‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏‏‏ ‏‏

9. مجتمع مالی گرینلند نانجینگ در چین

این آسمان خراش با ارتفاع 450 متر و 89 طبقه در شهر نانجینگ چین ساخته شده است. ساخت این مجتمع با کاربری های مختلف در سال 2010 تکمیل شد.

10. برج ویلیس در امریکا

برج ویلیس (Willis Tower) که نام قبلی آن برج سیرز بود در سال ۱۹۷۳ ساخته شد . برج ویلیس یکی از بلندترین ساختمان‌های جهان و از نمادهای شهر شیکاگو است. این ساختمان ۱۱۰ طبقه و ۵۲۷ متر ارتفاع دارد و کماکان بلندترین ساختمان آمریکا ، و سومین برج بلند در جهان است. این ساختمان یکی از مکان‌های گردشگری برای توریست‌هایی می‌باشد که به شیکاگو سفر کرده‌اند و سالانه بالای ۱ میلیون نفر از این آسمان خراش دیدن می‌کنند. معمار این بنا بروس گریام در هنگام کار در اسکیدمور ، اوینگز ، مریل است.

با تشکر از شما دوستان عزیز امیدوارم این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشه از شما دوستان عزیز خواهشمندم که با ارایه نظرات و پیشنهادات کمک کرده تا به نقاط ضعف خود پی برده تا در راه بهتر شدن این سایت استفاده شود

148 بازدید
دسته بندی : لیست 10 برتر
این مطلب را به اشتراک بگذارید
برچسب ها :